wiatrowa - jestem eko

Idź do spisu treści

Menu główne

wiatrowa

energia odnawialna

Rozwiązanie energooszczędne, jakim jest wykorzystanie energii wiatru obecne jest w Polsce od początku lat '90 XX wieku. Pierwsza konstrukcja wiatraka pionowego została umiejscowiona w Żarnowcu w 1991 roku. Turbina wiatrowa powstała przy już istniejącej elektrowni wodnej. Pierwszą elektrownią wiatrową (farma wiatrowa) na terenie Polski była jednak farma wiatrowa Barzowice. Lokacja tej instalacji znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Została ona uruchomiona w 2001 roku, a w jej skład wchodzi sześć turbin wiatrowych o mocy łącznej 5 MW.
Rozważając inwestowanie w ten rodzaj energii elektrycznej musimy mieć świadomośc gdzie jest to najbardziej opłacalne ( występowanie wiatru).
Wiatraki skupia się w farmy wiatrowe. Taka farma może składać się z kilku, kilkunastu a nawet większej liczby pojedynczych turbin. W Polsce najwięcej farm wiatrowych znajduje się na Pomorzu oraz w Wielkopolsce. Tereny te są płaskie i charakteryzują się silnymi wiatrami. Nie każdy region posiada takie dobre warunki jak północna Polska, dlatego nie wszędzie wiatraki są takie popularne.


                                    

     


Wiatraki produkujące prąd mają swoje zalety i wady.

Zalety to:
wiatr nigdy się nie wyczerpie, w przeciwieństwa np. do węgla w kopalniach,
jest to czysta energia. Do atmosfery nie dostają się żadne szkodliwe dymy,
wiatr jest za darmo i zawsze będzie za darmo,
kręcące się wiatraki nie szpecą krajobrazu tak jak dymiące kominy,
Małe turbiny wiatrowe można stosować w miejscach odległych od cywilizacji, gdzie nie dociera elektryczność.

Wady energetyki wiatrowej:
wiatr jest zmienny. Raz wieje, a raz nie,
farmy wiatrowe zajmują dużo miejsca, w pobliżu miast nie ma pustych terenów gdzie można by budować wiatraki,
Nie w każdym miejscu kraju wieje tak samo, zależy to od warunków geograficznych,
Duże grupy wiatraków zagrażają ptakom i nietoperzom,
Farmy wiatrowe są  źródłem hałasu, dlatego buduje się je w pewnej odległości od domów. Odległość 150-200 metrów zupełnie wystarczy, aby szum wiatraków nie był uciążliwy dla ucha.


W praktyce stosowane są duże turbiny wiatrowe ale nas interesują małe urządzenia przydomowe


Nie tylko duże wiatraki produkują prąd elektryczny. Istnieją też małe wiatraki, które każdy może postawić w swoim ogrodzie. Małe wiatraki produkują mało prądu, ale jest to wystarczające np. do oświetlenia domku letniskowego lub górskiego schroniska. Duże wiatraki, jakie spotykamy w farmach wiatrowych są bardzo drogie, a taki mały wiatrak może kupić każdy. Można go nawet przymocować do dachu, aby nie zajmował miejsca na podwórku. Małe wiatraki nie potrzebują silnego wiatru i mogą pracować w każdym miejscu
Małe wiatraki nie są także  niebezpieczne dla ptaków i nie emitują tyle hałasu do duże turbiny z tego względu mogą być instalowane na terenach zamieszkałych bez negatywnego wpływu na żyjących tam ludzi.


Jesteś zainteresowany wykorzystaniem energii wiatru i budową własnej elektroni wiatrowej - wypełnij formularz kontaktowy


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego