solarna - jestem eko

Idź do spisu treści

Menu główne

solarna

energia odnawialna

Rozważając korzystanie z energii słonecznej możemy skorzytać z tej energii do ogrzewania domu jako wsparcie istniejącego systemu ogrzewania lub do uzyskiwania prądu elektrycznego. Na pierwszy rzut oka urządzenia są bardzo podobne jednak różnią się znacząco wykorzystaniem.

Ciepło czy światło, czyli czym się różni bateria słoneczna od kolektora?

Bateria słoneczna powstaje przez połączenie kilku ogniw. Służy do zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Energia elektryczna pozyskana ze Słońca jest gromadzona w akumulatorach, a następnie, zależnie od zapotrzebowania, przetwarzana na prąd o napięciu 12-, 24- lub 220 V i dostarczana do odbiorników. Baterii nie należy mylić z kolektorem słonecznym.
Kolektor słoneczny pochłania promieniowanie słoneczne i zamienia je na energię cieplną. Czynnik grzewczy przepływający w miedzianych rurkach odbiera wytworzone ciepło i przekazuje je do wymiennika, a stamtąd do instalacji: ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania lub instalacji basenowej.
W jednym domu mogą być zainstalowane i kolektor, i bateria słoneczna - wytwarzane wtedy będą jednocześnie i ciepło, i światło.

Biorąc pod uwagę wykorzystanie energii słońca musimy wiedzieć ile tego promieniowania mamy dostępne. Poniżej mapa nasłonecznienia kraju czyli ile energii możemy pozyskać w danym miejscu.

                                                                                           
                                      


Ile ciepła dają kolektory słoneczne?


Kolektory słoneczne zainstalowane na obszarze Polski są w stanie dostarczać w ciągu roku średnio około 500 kWh/m2 energii w postaci ciepła. Zapotrzebowanie na energię do podgrzewania wody użytkowej dla przeciętnej czteroosobowej rodziny wynosi mniej więcej 3000 kWh/rok, więc może się wydawać, że 6 m2 kolektorów w zupełności wystarczy. Niestety, nie jest to takie proste.
Ilość ciepła powstającego w kolektorach słonecznych zmienia się w zależności od natężenia promieniowania słonecznego, które do nich dociera. W południe, przy bezchmurnym niebie, promieniowanie całkowite ma moc nawet 1050 W/m2, przy pełnym zachmurzeniu zaledwie 100 W/m2, a po zmroku oczywiście nie występuje. W rezultacie temperatura czynnika grzejnego w kolektorach często jest zbyt niska do podgrzewania wody do mycia. Mniej więcej przez 1/4 roku są one z tego powodu bezużyteczne.

Ile prądu można uzyskać z baterii słonecznych?


W ciągu roku w Polsce z 1 m2 baterii słonecznych można uzyskać do 100 kWh energii elektrycznej. Teoretycznie więc ogniwo o powierzchnai 25 m2 jest w stanie zaopatrzyć w energię elektryczną średniej wielkości dom jednorodzinny. Jednak pod warunkiem, że nie będzie się jej używać do podgrzewania wody i ogrzewania domu. Wytworzony w ciągu dnia prąd trzeba zmagazynować, by móc z niego korzystać po zmroku. Wtedy potrzeby są zwykle największe. Prąd magazynowany jest więc w akumulatorach. Większość domowych urządzeń elektrycznych jest przystosowana do zasilania prądem zmiennym, tymczasem baterie słoneczne wytwarzają prąd stały. Aby móc z niego korzystać, trzeba wyposażyć instalację w falownik. Będzie on przekształcał prąd stały w zmienny, o częstotliwości i napięciu odpowiadającym wymaganiom domowej sieci elektrycznej.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem i montażem urządzeń , wypełnij formularz kontaktowy

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego